Mot bakgrund av incidenter med odeklarerade sändningar går nu luftfartsmyndigheten i Hong Kong ut med ett cirkulär där man vill påminna om betydelsen av att ha kontroll på sändningar med litiumbatterier. Upptäcker man brister kan det resultera i stora böter eller fängelsestraff.
Ladda ner hela cirkuläret som pdf
Din expert inom farligt gods
Vi är en totalleverantör av produkter och tjänster inom farligt gods, och med vårt globala nätverk kan vi erbjuda hjälp med högsta kompetens och kvalitetssäkrade produkter.
Vi erbjuder rådgivning, konsultation och utbildning i farligt gods, men i vårt sortiment ingår också förpackningar, etiketter, skyddsutrustning, litteratur, dataprogram och andra produkter som underlättar för Er som är involverade i transport och hantering av faligt gods.
Genom att låta oss bli Er samarbetspartner har Ni fått en "one stop shop" som förenklar, effektiviserar och kvalitetssäkrar de produkter och tjänster som Ni är i behov av för hantering och transport av farligt gods.
I Sverige finns vi i Göteborg och Karlstad samt på flygplatserna Landvetter i Göteborg och Arlanda i Stockholm. Utöver våra fyra kontor i Sverige finns DGM i ytterligare 28 länder.







Luftfartsmyndigheten i Hong Kong påminner om att se till och ha kontroll på sändningar med litiumbatterier